Biżuteria BeeZuu

Odlewanie srebra i złota

Odlewanie srebra i złota: Nowoczesne podejście do starodawnej sztuki

Odlewanie metali to tradycja, która sięga starożytności, ale nowoczesne technologie, taka jak druk 3D, znacząco zmieniły tę dziedzinę. Aktualnie odlew srebra i złota to temat rzeka. Różne rodzaje wosków i żywic. Piece z osłoną argonu lub bez. Gotowe stopy, ligury i wiele innych szczegółów, które każdy odlewnik musi poznać, jeżeli chce osiągnąć mistrzostwo w swojej dziedzinie.

Tradycyjne metody odlewania

Odlewanie metali polega na wylewaniu ciekłego metalu do formy, która potem twardnieje, tworząc pożądany kształt. Tradycyjne metody odlewania srebra i złota obejmują techniki, takie jak odlewanie w piasku czy odlewanie metodą wosku traconego. W tej ostatniej technice woskowy model jest pokrywany masą odlewniczą (gipsem), która tworzy formę po wypaleniu wosku, a następnie wlewany jest w nią metal (w puste miejsce po wosku/żywicy). Po utwardzeniu się metalu gips jest usuwany, odsłaniając gotowy odlew. To metoda, którą najczęściej stosuje się przy odlewaniu biżuterii.

Nowoczesne technologie w odlewaniu

Druk 3D zrewolucjonizował wiele sektorów przemysłu, w tym odlewanie metali (również srebra i złota). Teraz możliwe jest tworzenie dokładnych modeli w żywicy przy pomocy drukarek 3D, które można następnie wykorzystać do stworzenia formy odlewniczej lub bezpośrednio użyć wydruków w odlewie. Dzięki tej metodzie pracownie odlewnicze mogą tworzyć bardziej skomplikowane formy niż kiedykolwiek wcześniej. Mając komputer oraz odpowiednie umiejętności możemy wymodelować wszystko, co tylko zechcemy.

Odlew srebrny amuletu z gry Diablo 4

Modele zwulkanizowane w gumie

Inną bardzo popularną metodą jest użycie modeli zwulkanizowanych w gumie. Najpierw tworzymy model biżuterii. Można go zrobić w metalu lub wydrukować w odpowiedniej żywicy. Następnie taki model wulkanizujemy w gumie, czyli tworzymy tak zwaną gumę, do której następnie możemy wtryskiwać wosk jubilerski. Metoda stosowana przy produkcji hurtowej, kiedy trzeba wyprodukować dużą ilość takich samych elementów. Takie "woski" też są najlepsze do odlewów i sprawiają najmniej problemów. Każda odlewnia srebra i złota najbardziej lubi pracować na wosku jubilerskim :). Oczywiście nie jest to koniecznością. W naszym przypadku odlewy ze srebra na zamówienie (lub złota) mogą być również wykonywane z żywicy.

Ręcznie rzeźbione modele w wosku jubilerskim

Dla tych, którzy preferują bardziej tradycyjne podejście, ręczne rzeźbienie modeli w wosku jubilerskim nadal pozostaje ważnym elementem procesu odlewania. Wosk jubilerski jest miękki i plastyczny, co pozwala artystom na tworzenie dokładnych i unikalnych projektów. Następnie, podobnie jak w technice odlewania metodą wosku traconego, model woskowy jest pokrywany masą odlewniczą (gipsem), a następnie wypalany. Tego typu produkcje wosków, stosują najczęściej artyści, którzy nie powielają swoich dzieł, a ich odlewy srebrne oraz złote są unikalne i wyjątkowe. W takiej sytuacji odlew ze srebra lub złota jest jednorazowy i musi się udać. Wosk ulega wypaleniu i nie można go użyć ponownie.

Nasza odlewnia

Szukasz kogoś dla kogo odlewanie srebra i złota nie ma tajemnic? Nasza odlewnia biżuterii to właśnie to miejsce :) Niżej znajdziesz wyjściowy cennik, który pozwoli Ci się mniej więcej zorientować w kosztach. Pamiętaj jednak, że cennik jest elastyczny i dużo zależy od tego co to jest, jak często odlewasz, ile odlewasz i tym podobne. :)

  • Srebro/mosiądz/alpaka: 1,95zł / g
  • Złoto: 10zł / g
  • Dla srebra i złota ubytek 3%
  • Wykonanie gumy: od 50zł
  • Wykonanie modelu 3d: od 300zł
  • Przy rozliczaniu w metalu, doliczany jest koszt rafinacji

Odlewy, które od nas otrzymasz, będą czyste, pozbawione długich ogonków wlewowych, nabłyszczone w igiełkach i dokładnie oczyszczone z gipsu.

Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z naszej oferty. Razem stworzymy coś naprawdę wyjątkowego!

KONTAKT

mail: odlewy@beezuu.pl

telefon: +48-531-380-575

do góry
Szablon Modern Standard od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl