Biżuteria BeeZuu

Srebro - nasz najwcześniejszy skarb narodowy

biżuteria srebrna prezent

Dlaczego warto kupić biżuterie BeeZuu ? Sprawdź!

0

Srebro - nasz najwcześniejszy skarb narodowy

Najstarsza kopalnia srebra znajduje się na terytorium Grecji. Pracowali w niej niegdyś bardzo ciężko niewolnicy. Kopalnia ta była skarbcem Aten, a naliczono w niej ponad dwa tysiące szybów o długości chodnika ponad 140 kilometrów. Grecy połączyli srebro ze złotem w stop i nadali mu nazwę elektron. Robiono z niego korony i berła władców. W Egipcie ceniono srebro trzykrotnie wyżej od złota - stop, nazywany asem, miał proporcje 3:1 na korzyść srebra. W starożytności wydobywano też srebro w Małej Azji i w Hiszpanii. W Japonii jeszcze do XVII wieku złoto i srebro miały równą wartość. W czołówce światowych producentów tego kruszcu znajdował się dawniej Meksyk. Tamtejsze złoża były eksploatowane od najdawniejszych czasów. Indianie wyrabiali ze srebra przedmioty kultu oraz ozdoby. Kiedy Hiszpanie prowadzili swoją rabunkową politykę wobec krajów Ameryki Południowej, rozpoczęli również masową eksploatacje kopalń srebra i złota.

W średniowieczu srebro wydobywano najczęściej ze srebrnonośnych rud ołowiu i miedzi. Przodowały w jego produkcji kraje Europy Środkowej, w tym Polska. Znane kopalnie rud znajdowały się między innymi pod Olkuszem oraz w Tarnowskich Górach. Nasi praprzodkowie gromadzili cenne przedmioty ze srebra w różnych najdziwniejszych schowkach, na przykład w glinianych garnkach, które później zakopywali w ziemi. Wyposażano również zmarłych do grobu w ich ulubione srebrne przedmioty. Jednym z najstarszych znalezionych na polskich ziemiach srebrnych naczyń jest czara wykonana ze srebra złoconego. Przedmiot ten pochodzi prawdopodobnie z kręgu kultury egipsko-greckiej. Pierwsi Piastowie bili srebrne monety, a staropolskie społeczeństwo lubowało się w złotych oraz srebrnych ozdobach: naszyjnikach, paciorkach, kolczykach, bransoletach i zapinkach. Oznaką godności były piękne łańcuchy. W epoce średniowiecza modne były też relikwiarze ze srebra, przedstawiające naturalnej wielkości dłonie i stopy. Szczególnym szacunkiem cieszył się wówczas kult świętych męczenników. Bolesław Chrobry ufundował więc ciężką srebrną trumnę na szczątki św. Wojciecha, a księżna Kinga owijała drogocenną srebrną i złotą materią szczątki św. Stanisława.

Wydobycie srebra

Srebro w przyrodzie występuje zarówno w stanie wolnym (jako samorodki), jak i domieszka innych rud (miedzi, złota, ołowiu czy cynku). Srebro występuje również w Polsce, na przykład w Górach Świętokrzyskich. Polska w ubiegłym roku uplasowała się na 5 miejscu jeżeli chodzi o światową produkcje srebra. Pierwszym ośrodkiem wydobycia jest Meksyk (5.6 tys ton), następnie Peru (3.4 tys ton), potem Chiny (3.2 tys ton), Rosja (1.8 tys ton) i następnie Polska (1.3 tys ton) (dane podane przez KITCO)

Wykorzystanie srebra - czy tylko biżuteria ?

Biżuteria srebrna jest bardzo popularna na całym świecie. Nie ma w tym nic dziwnego, kolczyki srebrne czy naszyjniki srebrne, prezentuje się bardzo ładnie i jest idealnym dodatkiem.
 
Srebro oczywiście jest popularne nie tylko przy produkcji biżuterii. Gdzie jeszcze ?
  • Sprzęt elektryczny i elektroniczny ze względu na bardzo dobrą przewodność elektryczną. Na przykład klawiatury komputerowe posiadają styki wykonane ze srebra.
  • Lustra które wymagają najwyższego współczynnika odbicia światła, czyli na przykład wysokiej jakości teleskopy
  • Ogniwa fotowoltaiczne z uwagi na niskie wartości prądu i minimalizowanie strat wynikających z przekształcania energii światła na energię elektryczną
  • W medycynie, ponieważ metaliczne srebro wykazuje silne właściwości antybakteryjne (na przykład niektóre narzędzia chirurgiczne czy przyrządy służące do dializy - wszędzie tam gdzie konieczne jest zmniejszenie ryzyka zakażeń bakteryjnych)
Oczywiście to nie wszystkie możliwości zastosowania srebra. Jednakże to biżuteria srebra jest najbardziej popularnym produktem końcowym tego metalu szlachetnego.
wisiorek stópki srebrny pozłacany

wisiorki srebrne naszyjniki
wisiorek zegar srebrny i srebrny pozłacany

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Szablon Modern Standard od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl