Dlaczego srebro ciemnieje i jak je wyczyścić ?
Każdy z Was zadał sobie kiedyś to pytanie spoglądając na mało estetyczny, ciemny (grafitowy, brunatny lub żółtawy) nalot na srebrnej biżuterii. Wiele osób podejrzewa wtedy, że srebro nie jest wystarczająco dobrej jakości lub coś jest nie tak z procesem produkcji. Nie jest to trafne spostrzeżenie. Ciemnienie srebra to całkiem normalny i naturalny proces i nie należy się tym martwić. A co sprawia, że na naszej biżuterii pojawia się taki nalot i jak z nim walczyć? Zapraszamy do lektury po solidną dawkę wiedzy oraz o szybki i tani sposób jak wyczyścić ciemny nalot na srebrnej biżuterii.
Dlaczego srebro czarnieje ?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy jest to normalny i naturalny proces w przypadku srebrnej biżuterii oraz biżuterii pozłacanej (niżej dowiesz się w jaki sposób my, jako producent, zabezpieczamy powierzchnie naszej biżuterii przed procesem ciemnienia). Wielu klientów uważa, że gdy ich srebrna biżuteria z biegiem czasu straci swój blask, oznacza to, że kupili nieodpowiedni, słabej jakości produkt. Nie jest to prawda. Ciemnienie srebra wynika z jego właściwości chemicznych i nie jesteśmy w stanie temu przeciwdziałać, możemy jedynie opóźniać ten proces. Winnym tego wszystkiego jest siarczek srebra, który występuje w powietrzu i jest wydzielany przez skórę. Wchodzi on (związek siarki) w reakcje z powierzchnią srebra i właśnie to jest powodem, dla którego nasza biżuteria srebrna czarnieje. Nasze srebrne kolczyki czy srebrne pierścionki cały czas mają kontakt z powietrzem i przez większość czasu z naszą skórą. Im więcej siarczku srebra jest w powietrzu lub wydzieli go nasza skóra (np treningi na siłowni), tym szybciej nasza biżuteria zrobi się ciemna. Nie tylko otoczenie (zanieczyszczenie powietrza) ma wpływ na prędkość osadzania się tego brzydkiego nalotu, ma to również związek z naszą dietą i sposobem życia. Kiedy dużo trenujemy wydzielamy dużo potu, który zawiera w sobie siarkowodory, podobnie ma się sprawa kiedy nasza dieta oparta jest o dużą ilość białka, ponieważ efektem przyswajania białka przez nasz organizm, jest duże wydzielanie siarkowodoru.
Dlaczego srebro ciemnieje — mity na ten temat
Niska świadomość ludzi spowodowała, że na temat ciemnienia srebra powstało wiele mitów. Jednym z nich jest choroba noszącego. Niektórzy twierdzą, że srebro zaczyna ciemnieć i traci swój blask i kolor, kiedy osoba, która je nosi zachoruje. Oczywiście nie jest to prawdą. Chyba że, założymy nadmierną potliwość podczas choroby, ale to wina potu samego w sobie, a nie choroby która nas dopadła. Słyszeliśmy również, że osoby, które cierpią na łuszczyce nie powinny nosić srebrnej biżuterii. To również nie jest prawdą, nie istnieją żadne przeciwwskazania dotyczące noszenia wyrobów srebrnych przez osoby, które cierpią na tę chorobę. Biżuteria srebrna może szybciej czarnieć u osób cierpiących na łuszczycę, ale tylko dlatego, że takie osoby używają substancji leczniczych opartych na związkach siarki. Gdyby ciemnienie srebra zależało jedynie od naszego zdrowia, to biżuteria srebrna, która leży w szufladzie nie powinna ciemnieć, prawda?
Jak uchronić biżuterię srebrną przed ciemnieniem ?
Oczywiście całkowicie nie uchronimy naszej srebrnej biżuterii przed czarnieniem, ale możemy maksymalnie opóźnić ten proces i sprawić, że nasza biżuteria srebrna będzie lśniła przez długi czas. Ważnym czynnikiem jest przechowywanie biżuterii, najlepiej gdy będą to zamknięte pudełeczka, tak aby odciąć dostęp powietrza. Można również wkładać naszą biżuterię do woreczków strunowych, warto jednak zwrócić uwagę czy nasza biżuteria nie ma położonej warstwy rodu czy złota, tak aby elementy biżuterii nie ocierały się o siebie, co może przyśpieszyć proces ścierania warstwy galwanicznej. Gdy już ściągamy biżuterię srebrną do mycia, sprzątania czy spania, nie powinniśmy zostawiać jej na szafce w łazience czy kuchni. Dodatkowo przed włożeniem do pudełka, warto naszą biżuterię przetrzeć mięciutką ściereczką, która zetrze wszystkie pozostałości związków chemicznych, które powstały na naszej skórze i osadziły się na ulubionym pierścionku, wisiorku czy kolczykach, co dodatkowo sprawi że w przypadku takich kolczyków jak kolczyki węże, przy których główną "robotę" robią cyrkonie, ich blask będzie trwał o wiele dłużej.
Drugim ważnym czynnikiem jest właściwe użytkowanie biżuterii srebrnej. Co to oznacza? Zdejmujmy biżuterię przed czynnościami takimi jak mycie naczyń, sprzątanie, kąpiel, basen czy każdej innej gdzie używamy chemikaliów. Nie rozpylajmy perfum na naszyjniki srebrne czy łańcuszki, nie smarujmy dłoni kremem gdy mamy założone perfumy. Zróbmy odwrotnie, najpierw kosmetyki, a następnie biżuteria.
Dbajmy o naszą biżuterię po królewsku. Wymaga to jedynie trochę systematyczności. Raz na jakiś czas przetrzyjmy naszą kolekcje biżuterii miękką ściereczką ze specjalnym specyfikiem do pielęgnacji takiej biżuterii. Na rynku jest bardzo dużo różnego rodzaju środków które będą do tego idealne. Najbardziej popularne są płyny w których moczymy biżuterię lub ściereczki nasączane odpowiednim preparatem.
Jak wyczyścić ciemny nalot na biżuterii srebrnej w domu?
Gdy użytkujemy srebrną biżuterię przez jakiś czas, w pewnym momencie będzie wymagała ona czyszczenia. Najlepszym sposobem zawsze pozostanie oddanie swoich błyskotek do profesjonalnego jubilera, który odpowiednio zadba o naszą biżuterię. Nie porysuje kamieni, odpowiednio wypoleruje i często odświeży warstwę galwaniczną. Dla wszystkich naszych klientów mamy specjalną ofertę czyszczenia biżuterii zakupionej u nas. Jedynym kosztem, który będzie trzeba ponieść to wysyłka. Resztą zajmiemy się my, w naszej pracowni. Ale co zrobić gdy chcemy to zrobić sami, w domu? Jest na to prosty sposób. Wystarczy że mamy w domu metaliczny tlenek glinu, brzmi strasznie, ale spokojnie, to jest zwykła folia spożywcza używana w praktycznie każdej kuchni. Taka folia uczestniczy w reakcji redukcji siarczku srebra i zlikwiduje nas osad. Oczywiście nie sama. Co należy zrobić? Najlepszy efekt uzyskamy gdy pognieciemy kawałek folii a następnie umieścimy ją w ciepłej wodzie do której wsypiemy dużą ilość soli i czekamy. Warto obserwować wtedy biżuterii, sami zobaczycie jak tlenki na powierzchni srebra się rozpadają. Jest to proces bezpieczny dla biżuterii srebrnej.
Czy można używać szczoteczki do zębów i pasty do czyszczenia srebra ?
Tak, trzeba jednak mieć na uwadze, że srebro to bardzo miękki materiał, musimy uważać aby twarde włosie szczoteczki lub mikrogranulki zawarte w paście nie porysowały naszej biżuterii. Odradzamy stosowania tego typu czyszczenia przy biżuterii złoconej lub rodowanej.
Jak zabezpieczamy biżuterię srebrną pozłacaną przed ciemnieniem ?
Nasza biżuteria srebrna pozłacana pod grubą warstwą złota posiada jeszcze dodatkowo warstwę palladu. Jest to substytut niklowania, które stosowało się lata temu. Ze względu na niezbyt przyjazny dla człowieka i środowiska nikiel, pallad jest idealnym zastępstwem. Bezpieczny, cenniejszy od złota - ma na celu zabezpieczyć powierzchnie przed migracja pierwiastków ze stopu srebra i powstawaniu przebarwień. Dzięki temu nasza biżuteria jest trwała i błyszcząca przez długi czas.