Biżuteria BeeZuu

Czym jest cyrkonia? Dawka informacji o cyrkonii

biżuteria srebrna prezent

Dlaczego warto kupić biżuterie BeeZuu ? Sprawdź!

0

Czym jest cyrkonia? Czym się wyróżnia?

Cyrkonie możemy z powodzeniem uznać za bardzo popularny kamień jubilerski, którego używa się do zdobienia wielu rozmaitych rodzajów biżuterii. Cyrkonia cechuje się wieloma niesamowitymi właściwościami.

  • Posiada regularny układ krystalograficzny
  • W skali Mohsa plasuje się na pozycji 8.5, zaraz za korundem, czyli szafirem i rubinem.
  • Do złudzenia przypominają diamenty
  • Mają niesamowity blask, dzięki doskonałemu współczynnikowi załamania światła.

Kamień ten w swojej pierwotnej postaci jest bezbarwny. Odmiany kolorystyczne cyrkonii są możliwe, kiedy domieszamy do tego kamienia inne pierwiastki, takie jak na przykład:

  • Miedź – czerwone cyrkonie
  • Chrom – zielone cyrkonie
  • Kobalt – niebieskie cyrkonie
  • Nikiel – brązowe cyrkonie

Możliwości związane z uzyskaniem odpowiedniej barwy są ogromne. Oczywiście poza stosowaniem cyrkonii jako doskonały zamiennik diamentów w jubilerstwie, wykorzystuje się je również przy wyrobie noży ceramicznych, czy do mierzenia pH w wysokich temperaturach. Doskonale sprawdza się również w numizmatyce, stomatologii czy kosmetyce.

pierścionek z cyrkoniami

Cyrkonia. Co to właściwie za kamień?

Wcześniej wspomnieliśmy o właściwościach, jakie dotyczą kamienia. Jednak warto także wiedzieć, że jest to kamień ozdobny oraz jest dosyć twardy. Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy cyrkonia jest kamieniem szlachetnym? Cyrkonię sześcienną z powodzeniem możemy uznać za syntetyczny kamień szlachetny. Natomiast, kiedy chcemy scharakteryzować cyrkonię ozdobną, to musimy wiedzieć, że jest odporna na wysokie temperatury. To sprawia, że obróbka kamienia nie stwarza większych problemów oraz jest odporna na różne uszkodzenia mechaniczne. Struktura kamienia jest nieskazitelna a jego walory estetyczne, jak wspomniano wyżej, pozwalają na zastosowanie jej w wielu dziedzinach życia.

Cyrkonia a brylant? Jakie są różnice?

Cyrkonię możemy określić jako jedną z lepszych imitacji diamentu. Kamień ten stosuje się szeroko w jubilerstwie. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że brylant i cyrkonia różnią się nieznacznie od siebie. Na pewno warto zwrócić uwagę na pochodzenie kamienia. Cyrkonia jest kamieniem, syntetycznym, który produkuje się w laboratoriom, natomiast brylant jest diamentem, kamieniem pochodzenia naturalnego, który po wydobyciu w surowej wersji, podlega obróbce i szlifowaniu. Kiedy zaś chodzi o wartość, to powinniśmy mieć świadomość tego, że brylant zalicza się do wąskiego grona kamieni szlachetnych, które są towarami luksusowymi. Mają one swoją dosyć wysoką cenę. W przypadku cyrkonii mówimy o towarach cenowo przystępnych dla każdego, dzięki czemu biżuteria z cyrkoniami, jest bardzo ciekawym zamiennikiem, drogich, ekskluzywnych wzorów z diamentami.

kolczyki pozłacane z cyrkoniami długie

Jak odróżnić cyrkonię od brylantu?

Cyrkonia jest bardzo podoba do brylantu. Jest jego świetną imitacją, o czym wspomnieliśmy wcześniej. To oznacza, że ciężko w praktyce zobaczyć gołym okiem różnice między cyrkonią  a brylantem. Dlatego najlepiej, gdy chcemy mieć pewność, oddajmy biżuterię do gemmologa, który swoim wprawnym okiem oceni z czym mamy do czynienia.

Jest kilka sposobów w jaki sposób sami możemy dokonać takiej identyfikacji, jednak bez doświadczenia, może być ona mylna i nigdy nie da 100% pewności. Dla przykładu, fasetki, czyli krawędzie oszlifowanych ścianek kamienia w przypadku diamentu, zawsze będą ostre, dzięki temu, że diament jest bardzo twardym minerałem. W przypadku cyrkonii, z biegiem czasu krawędzie mogą ulec zatarciu i przestaną być ostre. Gdy nasz kamień, nie jest osadzony w biżuterii, możemy położyć go na zapisanej kartce. Jeżeli potrafimy odczytać litery znajdujące się pod kamieniem, jest to cyrkonia, zadziała ona jak soczewka, a diament, ze względu na swoją strukturę, utrudni nam znacznie odczytanie tekstu. Ciekawym sposobem jest również tak zwany test światła. Diament, mieni się odcieniami bieli i szarości, a czasami dodatkowo występuje poświata czerwona lub pomarańczowa. W przypadku cyrkonii, gra świateł jest całkowicie inna. Dostrzec możemy wszystkie kolory tęczy. Więc jeżeli wystawimy naszą cyrkonie na słońce, i dostrzeżemy blask zieleni, żółci czy fioletu – to znaczy że do czynienia mamy z cyrkonią.

kolczyki i wisiorek serduszka z cyrkoniami

Dlaczego wybrać cyrkonię zamiast diamentu?

Kamień ten jest łudząco podobny do diamentów. Jego zastosowanie w jubilerstwie, kształtuje się na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście nie dzieje się tak bez przyczyny. Cyrkonia wygląda doskonale, jest solidnym kamieniem, a przy tym jest o wiele mniej kosztowna od naturalnych kamieni szlachetnych. Cyrkonia doskonale prezentuje się w biżuterii srebrnej, spotykamy ją w kolczykach, wisiorkach, naszyjnikach i pierścionkach. Dzięki swoim cechom, cyrkonia nadaje biżuterii ekskluzywny wygląd, a pozostaje przy tym o wiele tańszym wyborem niż biżuteria z kamieniami szlachetnymi. Jest to idealna biżuteria do noszenia na co dzień, jej strata nie jest tak dotkliwa. Oczywiście to nie jedyny wybór, bo taka biżuteria sprawdzi się również na wielkie, wieczorowe wyjścia. Wystarczy jedynie dobrać odpowiedni model, co w dzisiejszych czasach, przy ogromnym wyborze w sklepach, nie powinno być problemem.

Podsumowując. Cyrkonia jest równie piękna jak diament, jednak nie jest tak trwała. Jej cena jest znacznie niższa niż cena brylantów, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na większe urozmaicenie naszych kreacji. Więc czy warto wybrać cyrkonie? To już dużo zależy od zasobności naszego portfela, podejścia do towarów luksusowych oraz indywidualnych potrzeb. Nam, wydaje się że biżuteria srebrna z cyrkoniami jest idealnym wyborem jeżeli lubimy częste zmiany naszych kreacji, bo dzięki temu, że jest dużo tańsza od diamentów, można sobie pozwolić na tak zwany szał zakupowy :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Szablon Modern Standard od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl